آموزش وردپرس
خانه / اجتماعی / بالاخره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حمله سایبری به نیروگاه اتمی در یک کشور را تائید کرد.

بالاخره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حمله سایبری به نیروگاه اتمی در یک کشور را تائید کرد.

963260-amano-1443350641

به گفته‌ی رییس این آژانس، سال‌ها پیش، یک حمله سایبری سبب از بین رفتن یک نیروگاه اتمی در دنیا شده است. یوکیا آمانو، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نکته دیگری پس از بیان این موضوع در مورد چگونگی و زمان انجام این حمله سایبری و این که بعد از انجام این حمله، نیروگاه مذکور مجبور به تعطیلی شده یا با در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی، به فعالیت خود ادامه داده یا خیر، نگفته است.
آمانو، خطر حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی را، یک “موضوع خیالی” ندانست و تأکید کرد که حمله سایبری به زیرساخت‌ها، خصوصاً نیروگاه‌های اتمی، باید جدی گرفته شود. همچنین آمانو، بر موضوع کمک این آژانس به سایر کشورها برای مقابله با نسل بعد تهدیدات سایبری تأکید کرد. حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی در کشورهای مختلف جهان، مسبوق به سابقه است و علاوه بر استاکس نت که معروف‌ترین حمله سایبری تاریخ به یکی از حیاتی‌ترین تأسیسات زیرساختی یک کشور در جهان محسوب می‌شود، نمونه‌های دیگری نظیر حمله سایبری به شبکه برق اوکراین و حمله به نیروگاه اتمی کره جنوبی در سال ۲۰۱۴ نیز وجود دارد.

یکی از کارشناسان امنیتی دراین‌باره معتقد است: «هکرها می‌توانند به تأسیسات نیروگاهی آسیب وارد کنند. این حمله می‌تواند از طریق فیزیکی یا از طریق اینترنت انجام شود. حال، چنانچه این حمله از طریق اینترنت صورت بپذیرد، سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا چنین زیرساخت مهمی در کشور، باید اولین جایی باشد که به اینترنت متصل می‌شود؟»
گرچه هیچ نامی توسط آمانو، از نیروگاهی که مورد تهاجم قرار گرفته است، برده نشده اما به نظر می‌رسد رییس مهم‌ترین نهاد هسته‌ای جهان، بالاخره تصمیم گرفته از خواب خود خواسته‌اش، بعد از گذشت شش سال بیدار شود و لااقل، حمله سایبری به نیروگاه اتمی در گوشه‌ای از دنیا را تائید کند. استاکس نت، شاید اولین نوع از یک حمله سایبری، به یک نیروگاه اتمی در دنیا محسوب می‌شود و باید از آقای آمانو پرسید که آن زمان و بعد از اعلام این موضوع در سطح بین‌المللی، چرا معتبرترین نهاد جهانی در این زمینه، هیچ واکنشی از خود نشان نداد. شاید آژانس، هنوز خطر چنین حمله‌ای را درک نکرده بوده و در تمام این سال‌ها، مشغول بررسی خطرات نشت مواد رادیواکتیو بوده است.

HMRC-under-cyber-attack-from-self-assessment-fraudsters
استاکس نت، خصمانه‌ترین سلاحی بود که غرب علیه منافع کشورمان به کار گرفت و البته باید به این موضوع نیز تأکید کرد که صرفاً چون این سلاح علیه ایران استفاده شده است، ما به دنبال انتقام‌جویی بر مبنای اصول وطن‌پرستانه صرف نیستیم؛ بلکه احقاق حقوق خود در عرصه بین‌المللی را حق هر کشوری می‌دانیم که این‌چنین مورد تاخت‌وتاز قرار گرفته و حال، از جانب مهاجمان، محکوم به حمله به یک سد کوچک در اطراف نیویورک می‌شود. باید این موضوع را به محاکم قضایی دنیا یادآور شد که در صورت موفقیت‌آمیز بودن چنین حمله‌ای و در صورتی که مواد رادیواکتیو به فضا و احیاناً آب‌های بین‌المللی نشت پیدا می‌کرد، هم‌اکنون چه کسی پاسخ گوی آن بود و احتمالاً در حال حاضر، مقامات ایرانی مشغول پاسخ‌گویی در دیوان لاهه به علت ناتوانی در تأمین امنیت سایت‌های هسته‌ای خود بودند.


گرچه بیدار شدن فعلی مسئولان ارشد نهادهای بین‌المللی از خواب غفلت، شاید خیلی دردی از ما دوا نکند، اما هوشیاری نسبت به احتمال حمله به زیرساخت‌های حیاتی که البته بارها از جانب مسئولان ارشد کشور ما نیز مورد تأکید قرار گرفته است، می‌تواند امیدها نسبت به رسوا شدن عاملان حمله خصمانه استاکس نت را پررنگ‌تر از گذشته کند.

منبع: Cyberbannews

0

درباره ی ali542

علی محمدی منفرد علاقه : فناوری اطلاعات و ارتباطات -رایانه درس مورد علاقه : زیست شناسی و آزمایشگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد کپچا را داخل فیلد وارد کنید. (ربات که نیستید؟) *الزامی Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.